Nr katalogowy: 616
Pan i nimfa (Selene?)
Włochy - Neapol (Capodimonte)? lub Niemcy
- Rudolstadt ?, kon. XIX w. - XIX/XX w.,
wg rzeźby Claude’a Michela Clodiona (1738-1814)
na niskiej owalnej podstawie bożek Pan, półleżący, wsparty na prawej ręce; w uniesionej lewej ręce trzyma kiść winogron, którą kusi leżącą - opartą o jego kolana nagą, rozbawioną nimfę(Selene?) w wieńcu winorośli, obejmującą Pana, lekko odchyloną do tyłu . Na podstawie, u stóp pary leżą: fletnia Pana, tyrs i winogrona; klejona lewa ręka Pana nad nadgarstkiem; porcelana biała; wys. ok. 29 cm, podstawa 27,5 x 24,2 cm;
sygn. z tyłu podstawy(pod kopytem Pana) kobaltem podszkl.: N pod koroną 5-dzielną, obok ryte: Clodion.
Włochy - Neapol (Capodimonte)? lub Niemcy - Rudolstadt ?, kon. XIX w. - XIX/XX w., wg rzeźby Claude’a Michela Clodiona (1738-1814)
Dobrej jakości replika porcelanowa pracy znanego XVIII-wiecznego rzeźbiarza francuskiego, z sygnaturą działającej do 1834 roku włoskiej wytwórni w Neapolu (lub Capodimonte), gdzie imitowano znak Neapolu i realizowano ten temat w porcelanie); wytwórnia Ernst Böhne Söhne w Rudolstadt (Turyngia), używająca sygnatury podobnej do znaku manufaktury w Neapolu, także wykonywała repliki prac Clodiona.