Nr katalogowy: 855
Polifon
Szwajcaria, Saint Croix, firma MERMOD FRE`RES
- Fabrique d’Horlogerie und de Pieces a` Musique,
k. XIX w.
w prostopadłościennej wydłużonej skrzyni drewnianej na 4 płaskich, czernionych nóżkach; ścianki z mazerunkiem imitującym palisander, lakierowane; front z kościaną kluczyną, opasany żyłkami intarsji, pośrodku kalkomania wyobrażająca pędzącego na koniu kowboja z lassem, wokoło ornament akantowy; wieko z wyobloną krawędzią, fornirowane mahoniem, obwiedzione potrójnym pasem jaworowych żyłek; w centrum intarsja z motywem wazonu pomiędzy gałązkami lauru i dębu; wewnątrz mechanizm sprężynowy, grzebieniowy z mosiężnym wałkiem o stalowych kołkach, osłonięty oszkloną klapką; z lewej w osobnej przegródce - dźwignia z metalową, niklowaną rączką - uruchamiająca mechanizm; na różnych częściach mechanizmu oznaczenia firmowe: litery „MF” na ozdobnej lirze, nr „13030” oraz kartusz z literą „S” na tle krzyża, literami „M F” i datą „1840”;
na ruchomej blaszce regulującej obroty wałka napisy: „D.R.P. 33516 / PATENTED JUNE 1885 / GESTERR PAT: 20820”; na wewnętrznej stronie wieka przyszpilona kolorowa chromolitografia (papier z ubytkami na dolnym brzegu) z wyobrażeniem muzykujących puttów oraz ręcznie wypisanymi tuszem tytułami i autorami ośmiu utworów; w lewym górnym rogu - tarcza z herbem Szwajcarii, w lewym dolnym - kartusz z literą „S” na tle krzyża (jak na mechanizmie); obok tuszem „No 13030”; przy górnej krawędzi słabo czytelna pieczątka tuszowa: „G. MALMGR[ENS] / Musikinstrument & STRAANUG …/ Pianos & C0 / GoANteborg”; drewno czernione, mazerowane, lakierowane, okleina mahoniowa, intarsja: oliwka, jawor, drewna owocowe, kość; mosiądz, stal, szkło;
chromolitografia, papier, kalkomania; wys. 16,5 cm, szer. 66,8 cm, głęb. 24,5 cm.
Szwajcaria, Saint Croix, firma MERMOD FRE`RES - Fabrique d’Horlogerie & de Pieces a` Musique, k. XIX w.
Jedna z części mechanizmu z patentem niemieckim. Pieczątka firmy kupieckiej G. MALMGRENS Instrumenthandel w Göteborgu.