Nr katalogowy: 836
Ikona - Welon Matki Boskiej - „Pokrow”
tempera na desce, z dwiema szpongami na sztorcach;
44,5 x 36,5 x 4 cm.
Rosja, Nowozybkow?; 2 poł. XIX w.
dwustrefowa, ujęta w ramy architektoniczne: zwieńczenie z kopułami cerkiewnymi, w tympanonie postać Chrystusa z Księgą; w górnej strefie liturgia niebiańska - wyobrażenie licznych świętych, zgromadzonych wokół postaci Marii - Orantki, z welonem uniesionym w ramionach, w geście boskiej opieki; w części dolnej scena z Romanem Pieśniarzem - Melodosem, odniesienie do liturgii ziemskiej; tło i bordiura złote, u góry napis cyrylicą objaśniający treść obrazu; po bokach klejma z postaciami świętych;
tempera na desce, z dwiema szpongami na sztorcach; odwrocie silnie uszkodzone przez owady
[po konserwacji]; 44,5 x 36,5 x 4 cm.