Nr katalogowy: 832
Zegar kominkowy, portykowy
brąz cyzelowany, moletowany, złocony, emalia,
stalowa czasza dzwonka;
Francja, pocz. XIX w.
podstawa na planie prostokąta, na 4 kulistych nóżkach, z gzymsem moletowanym w motyw palmetek; nad nim od frontu aplikowana wić laurowa z rozetkami; pośrodku - w ażurowym rombie - splecione litery „AB”; na ściankach bocznych - po trzy rozetki; wyżej pomiędzy 4 kolumienkami o bazach zdobionych rozetkami w rombach - podwieszony mechanizm z paryskim systemem bicia godzin i półgodzin; regulator wahadłowy z soczewką w kształcie maski solarnej; tarcza lekko wypukła, biało emaliowana, z podziałem godzinowym rzymskim i minutowym arabskim; wokół tarczy moleta kimationowa i perełka; poniżej ażurowy feston z draperii zdobnej frędzlami i chwostami; w łuku nad tarczą - 9 aplikowanych gwiazdek 5-ramiennych; w kornerach - nakładki z uskrzydlonymi postaciami (Sława i Chwała) dmącymi w trąby; zwieńczenie z wydatnym gzymsem; wierzch gładki; po bokach zegara - między kolumnami - ażurowe ostrołuki;
brąz cyzelowany, moletowany, złocony, emalia, stalowa czasza dzwonka; wys. 38,8 cm, szer. 21 cm, głęb. 12,5 cm.
Francja, pocz. XIX w.