Nr katalogowy: 831
Zegar kominkowy z figurką kobiety
brąz złocony, emalia, stal; wys. 41 cm, szer. 31 cm;
Francja, firma Japy Freres, 3 ćw. XIX w.
podstawa na planie prostokąta, zdobiona u dołu falistym fartuchem z wolutami na narożach; wyżej pas astragali, nad nim reliefowa dekoracja różana z liśćmi akantu po bokach; ujęta górą puklowanym gzymsem; mechanizm ukryty w obudowie wyobrażającej pagórek - kurhanek porośnięty dębiną; na szczycie - do postumentu zwieńczonego stylizowaną lilią burbońską - przytulona młoda niewiasta w długiej przewiązanej sznurem sukni, z zarzuconym na głowę i ramiona szalem (lilia przydana, wcześniej zapewne w jej miejscu był krzyż); tarcza biało emaliowana, z cyframi rzymskimi, obramowana kwiatowym wieńcem; na płycie mechanizmu znak wytwórni w kole: pośrodku krzyż Legii Honorowej, w otoku napis „JAPY FRERES & Cie / CTE MED. D’HONNEUR”;
ponadto bite numery: „2391” i „55”;
brąz złocony, emalia, stal; wys. 41 cm, szer. 31 cm, głęb. 11 cm.