Nr katalogowy: 814
Zegarek kieszonkowy męski, LONGINES
srebro pr. 800, szkło;
Szwajcaria, Saint Imier, firma LONGINES,
po 1900.
koperta srebrna, kolista, podwójna, odkryta, z zewnątrz gładka, z okrągłym, pustym polem do wpisania znaków własnościowych; po stronie wewnętrznej kolisty znak firmowy z uskrzydloną klepsydrą i napisem w otoku: „E[rnest]F[rancillon] Co LONGINES”;
niżej nr „1203358”; po bokach cechy probiercze: z prawej szwajcarskie - głuszec w 5-boku i „0,800” w prostokącie; z lewej repunca niemiecka z półksiężycem i koroną; na deklu wewnętrznym wyobrażenie licznych medali złotych i srebrnych oraz napis: „LONGINES / GRAND PRIX / PARIS / 1900”; od spodu powtórzenie znaków probierczych i markowych;
tarcza z białą emalią i cyframi arabskimi; u góry napis: „Longines”, u dołu tarczka sekundnika;
srebro pr. 800, szkło; średnica 4,7 cm, wys. z koronką i koliczkiem 6,5 cm.
Szwajcaria, Saint Imier, firma LONGINES, po 1900.
Początki firmy w 1832 wiążą się z nazwiskiem Auguste’a Agassiz’a; w 1852 wytwórnię przejmuje siostrzeniec - Ernest Francillon. W 1874 pojawia się po raz pierwszy logo firmy z klepsydrą, potwierdzone oficjalnie patentem w 1889.