Nr katalogowy: 628
Zespół trzech wazonów Imari: para wazonów z pokrywami i flet
porcelana, kobalt podszkliwny,
czerwień żelaza naszkl., złocenia;
Japonia, Arita, 2 poł.- koniec XIX w.
dwa wazony o owoidalnych, kanelowanych brzuścach, obręczowych szyjkach, z pokrywami kopułowymi z kołnierzem i uchwytami szyszkowymi oraz wazon- flet, kanelowany, z rozchyloną krawędzią i wydzieloną uskokiem kolistą częścią dolną. Wokół brzuśców szlak czterech rezerw (wazony) lub dwie rezerwy (flet), wydzielony kobaltowymi kolumnami; w rezerwach naprzemiennie motyw bukietu chryzantem w koszu - wazonie lub motyw architektury ogrodowej wpisany w kwiatowe tło; wokół podstaw, górnej partii wazonów i pokryw szlaki ornamentu lambrekinowego z plastronami wypełnionymi m.in. chińską kratownicą i motywami kwiatowymi; kopuły pokryw podzielone na 4 rezerwy z motywem ogrodowym lub kwiatowym, analogicznym, jak na brzuścach; uchwyty z dekoracją kwiatową; przetarte złocenia;
porcelana, kobalt podszkliwny, czerwień żelaza naszkl., złocenia;
wazony z pokrywą - wys. 43 cm,
flet - wys. 27,5 cm; nie sygnowane.