David II TENIERS (1610-1690)
Nr katalogowy: 170
Kompozycja z zamkiem w tle
olej, płótno dublowane; 103 x 143 cm;
sygn. u dołu na kamieniu: D.T. F. (litera T wpisana w D)
David Teniers II - należał do słynnego rodu flamandzkich artystów, których, jak się uważa, był najważniejszym i najbardziej znanym przedstawicielem. Był synem i uczniem Davida Teniersa I (1582-1649), także malarza. Początkowo tworzył w Antwerpii, gdzie wstąpił do bractwa św. Łukasza. W 1647 roku objął funkcję kustosza arcyksięcia Leopolda Wilhelma Habsburga, posiadającego słynną kolekcję dzieł sztuki. W 1650 roku przeniósł się do Brukseli, a rok później został malarzem nadwornym, skupiając się na przygotowaniu graficznych reprodukcji dzieł z kolekcji arcyksięcia, co poprzedzone było wykonaniem licznych kopii znajdujących się w tamtejszych zbiorach obrazów.
Utworzył Akademię Sztuk Pięknych w Antwerpii, która została uznana przez króla na początku 1663 roku, nadając Teniersowi tytuł szlachecki.
Był artystą płodnym i różnorodnym. Przypisuje mu się około 2000 obrazów, przedstawiających scenki rodzajowe,
moralizatorskie czy pejzaże ze sztafażami, a także tzw gabinetów amatorów, przedstawiających ważną wartość
dokumentarną dla badaczy dziejów kolekcjonerstwa.
Dzieła Davida Teniersa Młodszego znajdują się w zbiorach najważniejszych muzeów na świecie: w Luwrze,
Ermitażu czy Prado. Kilka jego prac posiada także Muzeum Narodowe w Warszawie. Na rynku sztuki
należą one jednak do ogromnej rzadkości.