Tadeusz MAKOWSKI (1882-1932)
Nr katalogowy: 143
Petite fille. Siedząca dziewczyna z warkoczami, 1909-1912
olej, tempera, gwasz, płótno; 79,5 x 50,5 cm;
sygn. l. d.: J. Makowski
sygn. l. d.: J. Makowski
na odwrocie, na płótnie opis ołówkiem J. T. Makowski/ … Petite Fille oraz fragmenty dwóch nalepek, na jednej napis VENTE, na listwie krosna nalepka z odręcznym napisem wykonanym przez p. prof. Władysławę Jaworską: Józef-Tadeusz Makowski / Siedząca Dziewczyna z Warkoczami.
Nalepka na listwie poprzecznej krosna świadczy o tym, że obraz był pozytywnie opiniowany przez wybitną
znawczynię twórczości Tadeusza Makowskiego prof. Władysławę Jaworską. Jej opinia nie zachowała się. Sygnatura „J. Makowski” świadczy o wczesnym czasie powstania obrazu nim artysta zaczął sygnować swe prace „Tade Makowski”.
„Artysta daleki jest od lekceważenia najdrobniejszych nawet przeżyć dziecka; przeciwnie, stwarza świat dzieci
o własnej bogatej skali emocjonalnej. To nie dorosły człowiek widzi dziecko, które wzrusza go swym
nieświadomym wdziękiem i tym, że jest nieporadne. To ta mała istota tak wyobraża sobie sobie, tak widzi inne
dzieci, zwierzęta, drzewa ...” (prof. Wład. Jaworska, Tadeusz Makowski - polski malarz w Paryżu , Wrocław 1976, s. 25)