Nr katalogowy: 917
Stół neobarokowy
konstrukcja - dębina, fornir - orzech,
intarsje - orzech, jawor; 80 x 100 x 67, 5 cm;
Gdańsk, kon. XIX w.
z prostokątnym blatem, o szerokim profilowanym oskrzynieniu, w nim jedna szuflada, zbieżnym ku dołowi, wsparty na czterech spiralnych nogach, umieszczonych na spinającym je deskowym wiązaniu zbliżonym do krzyżaka oraz na czterech okrągłych stopach. Blat intarsjowany w motywy floralne. Oskrzynienie u dołu ujęte fartuszkiem z liści, ozdobione uskrzydlonymi twarzyczkami aniołków. Na kostkach łączących oskrzynienie z nogami podobne twarzyczki.
konstrukcja - dębina, fornir - orzech, intarsje - orzech, jawor;
80 x 100 x 67, 5 cm;
Gdańsk, kon. XIX w.
Stół o formie i dekoracji nawiązującej do barokowych mebli gdańskich. W 2 połowie XIX wieku pod wpływem poczucia odrębności kulturowej gdańskie i okoliczne warsztaty stolarskie powróciły do produkcji wzorów mebli z początku XVIII. Powstawały duże komplety gabinetowe oraz do jadalni. Opisywany stół inspirowany tą tradycją, posiada cechy eklektyczne, świadczące o późniejszej i swobodniejszej realizacji.
2 800 zł