Nr katalogowy: 858
Polifon
Niemcy, Lipsk - Gohlis, firma Symphonion
Musikwerke Aktiengesellschaft, pocz. XX w.
w drewnianej, prostopadłościennej skrzynce z wieczkiem na zawiasach; na wieczku malowany srebrną farbą napis: „Symphonion”; po wewnętrznej stronie wieczka papierowa naklejka z drukowanym tekstem: u góry napis „SYMPHONION”, niżej w trzech kolumnach tekst objaśniający w jęz. angielskim, francuskim i niemieckim; całość w ozdobnej ramce z motywem stylizowanej wici, ze złoceniem; u dołu napis: „Made in Germany” (naklejka uszkodzona, z ubytkiem papieru); wewnątrz skrzynki mechanizm grzebieniowy, stalowy, opatrzony numerem „492166”, z żeliwną, kwadratową plintą malowaną złotą farbą; z boku skrzynki rygiel stalowy uruchamiający mechanizm, z mosiężnym uchwytem; płyta stalowa, perforowana, z utworem: „IL BACIO. DER KŰSS WALZER”; ponadto zestaw 7 innych płyt;
drewno orzechowe, stal, żeliwo, mosiądz; chromolitografia/papier;
wys. 12,3 cm, szer. 19,3 cm, głęb. 17,3 cm.
Niemcy, Lipsk - Gohlis, firma Symphonion Musikwerke Aktiengesellschaft, pocz. XX w.
Firmę założył Oscar Paul Lochmann wraz z bratem Maksem w 1898 w Gohlis - dzielnicy Lipska. W okresie I wojny firma przeniosła się do miejscowości Gera.
3 400 zł