Nr katalogowy: 853
Zestaw 5 figurek - Netsuke Katabori
kość słoniowa, rzeźbiona, rytowana i barwiona;
wys. ca 5 - 5,3 cm. Japonia, XIX/XX w.
rzeźbione w kości słoniowej wyobrażenia mężczyzn z atrybutami różnych zawodów: rybak z siecią, ogrodnik z ukwieconą gałęzią, wytwórca sake z bukłakiem z tykwy, hodowca drobiu z kogutem na ramieniu, cieśla ociosujący pień bambusa; na spodzie ideogramy japońskie - sygnatury; z tyłu nawiercone 2 otworki do przewlekania sznura; kość słoniowa, rzeźbiona, rytowana i barwiona; wys. ca 5 - 5,3 cm.
Japonia, XIX/XX w.
Miniaturowe rzeźby netsuke - to rodzaj breloków; przytroczone do jedwabnego sznurka - służyły do mocowania inro - puzderka na podręczne drobiazgi i leki - do pasa tradycyjnego ubioru, zarówno damskiego, jak i męskiego. Netsuke w kształcie figurek ludzkich i zwierzęcych noszą nazwę katabori. Są cenione i poszukiwane przez kolekcjonerów sztuki japońskiej.