Nr katalogowy: 1607
Serwis do herbaty z motywem pejzażowym
Japonia, wyrób eksportowy do Europy, XX w.
składa się z kulistego imbryka z pokrywką , z wkładem na susz herbaciany, kulistej, 2-usznej cukiernicy z pokrywką, kulistego mlecznika, 11 półkulistych filiżanek i 12 spodków (brak jednej filiżanki), 12 talerzyków deserowych i talerza - paterki; naczynia o złoconych uszkach modelowanych w formie gałązki bambusowej, o krawędziach z czarno-złotymi obwódkami ornamentalnymi; na czaszach naczyń oraz w lustrach talerzy i spodków barwny motyw ze stożkiem wulkanicznym, dalekowschodnimi pawilonami w scenerii leśnej i dwoma ptakami na kwitnącej gałęzi na pierwszym planie; do dekoracji wprowadzony czerwony ideogram;
lekkie przetarcia złoceń, przetarcia i odpryski farby i złoceń na krawędziach talerzy i spodków, drobne porysowania dekoracji malarskiej;
porcelana cienkościenna, farby naszkliwne - dekoracja malowana ręcznie, przez szablon i z natrysku, farby emaliowe (biel), złocenia;
imbryk - wys. 12,5 cm, średn. 14,5 cm;
cukiernica - wys. 9,5 cm, średn. 11 cm, szer. 14,5 cm;
mlecznik - wys. 8,3 cm, średn. 9,8 cm;
filiżanki - wys. 5 cm, średn. 9,8 cm;
spodki - wys. 2,2 cm, średn. 14 cm;
talerzyki - wys. 2,2 cm, średn. 16,5 cm;
paterka - wys. 3,2 cm, średn. 23,6 cm;
część naczyń (talerzyki, spodki cukiernica i imbryk)
sygn. czerwienią naszkl.: w kręgu podwójne przekreślenie na krzyż).