Nr katalogowy: 619
Młodzieniec (Pierrot?) z latarnią
Francja, Sevres lub Samson (Paryż)?,
XIX w. - 2 połowa XIX w.?
na kolistej podstawie stojący przy stożkowym słupku w lekkim kontrapoście młody mężczyzna w zwisającej czapce przypominającej szlafmycę, krzywo zapiętym kubraku, spodniach do kolan zapinanych z boku na guziczki; nieznacznie uśmiecha się, lekko unosząc głowę, w opuszczonej dłoni trzyma kolistą latarenkę bez kaganka, z otwartymi drzwiczkami, lewą dłonią podciąga w pasie spodnie;
biskwit porcelany; wys. 31cm, średn. podstawy 12-12,5 cm;
sygn. wyciskiem: podwójne odwrócone L w ligaturze;
Francja, Sevres lub Samson (Paryż)?, XIX w. - 2 połowa XIX w.?
Temat figurki dobrej jakości technologicznej nasuwa skojarzenie z tekstem popularnej francuskiej piosenki ludowej : „Au clair de la lune mon ami Pierrot…” (o Pierrocie, któremu zgasła latarnia).