Nr katalogowy: 616
Żardiniera neorenesansowa
Włochy, Neapol, Gaetano Battaglia,
Raffaele Mosca e C., 1850-1855
z uchwytami-maszkaronami i dwiema miniaturami; owalna waza, lekko wybrzuszona, z uchwytami w formie brodatych masek męskich w nakryciach głowy przechodzących w woluty ze zwijającymi się wężami wzdłuż górnych krawędzi; trzon w formie dwu plastycznych antytetycznych delfinów osadzonych na owalnej stopie; z dwu stron brzuśca barwne miniatury w stylu istoriati, ujęte w listwowe woluty zwieńczone maskami u góry, przy krawędzi:
1) scena historii starożytnego Rzymu ( wkraczający do komnaty uzbrojeni spiskowcy z mężczyznami z pochodnią i dzidą w uniesionej dłoni na czele i ngi mężczyzna na posłaniu - historią z życia Juliusza Cezara?),
2) w scenerii parkowej kobiety w antykizujących szatach: siedząca przy architektonicznym cokole i klęcząca, podtrzymująca nagie dziecko;
klejona stopa i krawędź jednego uchwytu, ubytki szkliwa przy krawędziach pęknięć, na ogonie węża i na jednej masce nad miniaturą, ubity koniec ogona jednego delfina;
majolika, farby wysokich temperatur, szkliwo ołowiowe (koperta); wys. 50,5 cm, szer. ok. 61 cm;
sygn. kobaltem podszkl. (od spodu stopy): Fr… ca/ G. Battalio/ N;
Włochy, Neapol, Gaetano Battaglia, Raffaele Mosca & C., 1850-1855
Interesujący wyrób majolikowy, nawiązujący do majolik z XVI wieku z miniaturami narracyjnymi „istoriati”.
4 000 zł