Zygmunt DOBRZYCKI (1896-1970)
Nr katalogowy: 137
Idylla, 1932-1967
olej, płótno dublowane; 147 x 180 cm;
sygn. p. d.: Z. Dobrzycki 1932-1967
Zygmunt Dobrzycki był polskim malarzem, rzeźbiarzem, projektantem ceramiki, polichromii i tkanin, związanym z EALcole de Paris. Oferowany obraz przedstawia scenę wielofiguralną z udziałem tańczących, młodych kobiet oraz koni, w symbolicznym lesie. Praca ta swoją stylistyką nawiązuje do ozdobnych tapiserii pałacowych, zarówno pod względem ograniczonej kolorystyki, uproszczonej perspektywy, uproszczenia przedstawień postaci ludzkich i zwierzęcych, a także roślinności, wyraźnych konturów, aż wreszcie poprzez wprowadzenie charakterystycznego horror vacui. Także podłoże malarskie, czyli płótno o grubych splotach, ma imitować sploty tapiserii.
Zygmunt Dobrzycki, który był autorem projektów tapiserii, chętnie eksperymentował z przełożeniem ich charakterystycznej stylistyki na inne medium. Efekt tych eksperymentów był niezwykle oryginalny i dekoracyjny.