Nr katalogowy: 840
Zegar szafkowy
Europa Zachodnia, Niemcy?; 2 poł. XVIII w.
w obudowie architektonicznej, drewnianej, czernionej, na 4 ugiętych nóżkach; fartuszek między przednimi nóżkami zdobny esownicami, wyżej profilowany, falisty gzyms; na narożach - pilastry z łukowymi prześwitami; drzwiczki na 2 zawiasach, oszklone, zamknięte łukiem; wewnątrz - na tło wyklejone czerwonym suknem - nałożony pierścień tarczy, malowany na biało, z czarnymi cyframi rzymskimi; wskazówki ażurowe; pośrodku płytka mosiężna o kapryśnym rokokowym wykroju, zdobiona grawerowanymi motywami kratki regencyjnej, rocaille’u, akantu, kwiatków i muszli; w podłuczu oraz w dolnych narożach - ażurowe nakładki z motywem winorośli, akantu i kwiatów; u góry opasana perełkami tarczka bicia z napisem: „Schlage / Nicht” (wtórna); boczne ścianki oszklone, z łukowymi ażurowymi głośniczkami podbitymi czerwoną tkaniną; tylne drzwiczki oklejone tym samym materiałem; na jego tle ażur ze snycerskich, złoconych elementów w kształcie rocaille’ów, małżowin i gałązek akantu (brak części w lewym dolnym rogu); daszek zegara z łukowym gzymsem, wypukłymi spływami i niewielkim „belwederkiem” w zwieńczeniu; mechanizm z bębnem wyrównawczym i ślimacznicami; regulatorem wahadłowym i z systemem repetycji bicia godzin, półgodzin i kwadransów; zegar opatrzony ponadto mechanizmem kurantowym, pozytywkowym - z wałkiem, grzebieniem i młoteczkami;
drewno czernione, elementy opracowane snycersko - złocone, mosiądz, brąz, szkło; wys. 57,5 cm, szer. 38,5 cm, głęb. 19 cm.