Nr katalogowy: 839
Zegar kominkowy, szafkowy
drewno sosnowe, okleiny orzechowe;
brąz, mosiądz, stal, szkło;
Niemcy, XVIII w.
na 4 puklowanych nóżkach z brązu; obudowa prostopadłościenna, drewniana, w okleinie orzechowej; daszek 4-spadowy, o wypukłych ściankach, z szyszkowymi sterczynami na narożach; zwieńczenie z ażurowym, ruchomym uchwytem ozdobionym rozetą z kokardą; front zegara z oszklonymi drzwiczkami zamkniętymi łukiem; szyba ujęta złoconą, drewnianą listwą kimationową, podobnie jak mosiężna, giloszowana tarcza; kornery z wzorem kwiatowym, opasane perełką; podział godzinowy i minutowy - arabski - na wypukłym, emaliowanym biało pierścieniu; pośrodku tarczy okienko ukazujące ruch kontrwahadełka; wewnętrzne górne naroża wyścielone pluszem; w podłuczu kolista nakładka z malowanym farbami emaliowymi pejzażem, architekturą i wędkarzem na brzegu rzeki; niżej dwa emaliowane pierścienie z napisami niemieckimi dot. systemu bicia i repetycji; mechanizm z systemem bicia godzin i kwadransów; dwie stalowe czasze dzwonków;
drewno sosnowe, okleiny orzechowe; brąz, mosiądz, stal, szkło; wys. 47 cm, szer. 25 cm, głęb. 12,5 cm. Niemcy, XVIII w.