Nr katalogowy: 837
Zegar kominkowy, portykowy
brąz złocony; wys. 63,2 cm,
Francja, Paryż, lata 30-40.XIX w.
podstawa na planie prostokąta, wsparta na 4 kątowych nogach, zdobnych z przodu reliefową nakładką z motywem kwiatowym; gzyms z ornamentem palmetowym; cokół dekorowany aplikowaną dekoracją z rogami obfitości, girlandami, rozetami i akantowymi wolutami; wyżej architektoniczna struktura z czterema gładkimi kolumnami o kompozytowych kapitelach, podtrzymującymi architraw z fryzem zdobionym girlandami owocowo-kwietnymi; szeroki gzyms z pasami wolich oczek i palmet; pomiędzy kolumnami umieszczony mechanizm z systemem paryskim bicia godzin i półgodzin oraz regulatorem wahadłowym, rusztowym z dużą, kolistą soczewką; na płycie mechanizmu bite numery: „P /1030 / P” i „437”; tarcza pokryta białą emalią, z cyframi rzymskimi i napisem łukowym u dołu: „Le Roy & Fils Hrs du Roi”;
brąz złocony; wys. 63,2 cm, szer. 31,2 cm, głęb. 17 cm.
Tradycje wielkiej, rozgałęzionej dynastii zegarmistrzowskiej Le Roy sięgają XVI wieku. Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli tej familii był Julien Le Roy (1686-1759),z tytułem zegarmistrza królewskiego, a także jego brat Pierre i starszy syn - również Pierre. Założycielem pracowni posługującej się nazwą „Le Roy & Fils” był Basile-Charles Le Roy (1765-1839). Prowadził ją od 1828 razem z synem Charles-Louis’em (1794-1865); w 1835 uhonorowany został tytułem zegarmistrza królewskiego.