Nr katalogowy: 839
Zegar ścienny typu kartel, w manierze rokokowej
Francja, Paryż, Rue Charlot, firmy Samuel
Marti et Cie oraz Popon; 3 ćw. XIX w.
w złoconej obudowie z brązu i blachy mosiężnej, z bogatą dekoracją o motywie kratki regencyjnej, liści akantu, wolut i gałązek kwiatowych; tarcza kolista, wypukła, osłonięta wypukłym szkłem w obramieniu zdobionym laurem, pokryta białą emalią, z rzymskim podziałem godzinowym (cyfry malowane kobaltem) i arabskim podziałem minutowym (cyfry czarne); całkowicie zatarty napis u dołu tarczy; wskazówki ażurowe, złocone; spód zegara z blachy mosiężnej, z kolistym otworem osłoniętym klapką na zawiasku; wewnątrz mechanizm z systemem paryskim bicia godzin i półgodzin i regulatorem wahadłowym; na płycie mechanizmu liczne oznaczenia: w owalu - „POPON / A PARIS”; w kole - „S MARTI et Cie, MEDAILLE DE BRONZE”; bite numery „1944” i „81” oraz wyryta liczba „1888”; brąz, odlew cyzelowany i złocony, blacha mosiężna, emalia, szkło; wys. 79,5 cm, szer. 34 cm, głęb. 18 cm.
Francja, Paryż, Rue Charlot, firmy Samuel Marti & Cie oraz Popon; 3 ćw. XIX w.