Nr katalogowy: 604
Zegar kominkowy z muzykującymi amorami
Wytwórnia nieustalona - naśladownictwo
Miśni lub Miśnia?, ok. poł. XIX w.
porcelanowa obudowa zegara w formie przyściennej, architektonicznej, konsolowej podłużnej podstawy na 8 spłaszczonych kulistych nóżkach z bębnową nastawą - obudową werku, z siedzącymi z boków na przewróconych koszykach z kwiatami i opartymi o obudowę dwoma nagimi uskrzydlonymi puttami;
amorek - chłopczyk gra na aulosie, dziewczynka - uderza w czynele. Obudowa werku zwieńczona owalną wazą z festonami laurowymi i kompozycjami kwiatowymi na brzuścu i pokrywie; pośrodku, na występie podstawy, reliefowa kompozycja z panopliami muzycznymi i koszem z kwiatami i owocami, z boków - reliefy: uskrzydlone putto z gołębiami i putto z aulosem; werk z emaliowanym cyferblatem z otworami do nakręcania mechanizmu, ze szklanymi drzwiczkami z dwu stron; drobne ubytki dekoracji plastycznej i lekkie przetarcia złoceń;
porcelana, farby naszkliwne, złocenia, werk metalowy, szkło; wys. 43,5 cm, szer. 46 cm, głęb. 13,5 cm;
sygn. od wewnątrz obudowy, na przeszkliwionym owalu: kobaltem podszkl. znak podobny do skrzyż. mieczy (brak rękojeści) z kropką poniżej.
Wytwórnia nieustalona - naśladownictwo Miśni lub Miśnia?, ok. poł. XIX w.
Zegar w stylistyce XIX-wiecznych wyrobów miśnieńskich.