Nr katalogowy: 905
Sekretera klasycystyczna
konstrukcja - mahoń, jawor; fornir - mahoń;
111,5 x 105 x 57 cm;
Niemcy Północne (?), ok. 1830.
o prostych bokach, zamykana półkolistą klapą, z trzema szufladami, wsparta na czterech graniastych, zbieżnych nóżkach u dołu lekko wygiętych.
Po otworzeniu klapy, możliwość wysunięcia blatu wyklejonego skórą. We wnętrzu dziewięć szufladek i trzy wnęki.
konstrukcja - mahoń, jawor; fornir - mahoń; 111,5 x 105 x 57 cm;
Prezentowana sekretera posiada formę typową dla meblarstwa z terenu Niemiec Północnych, z cylindrycznym zamknięciem wnętrza służącego do przechowywania korespondencji i pisania na wysuwanym blacie oraz komodową podstawą. Meble te także w wersji z szafkowa nastawą były popularne w latach 20 i 30 XIX w. Prosta forma fornirowana wzorzystym fornirem mahoniowym o ciepłym odcieniu.