Nr katalogowy: 850
Zegar kominkowy, portykowy
Francja, Paryż, mistrz Jean Louis Audierne;
ok. 1813 Rue de la Ferronerie; 2 dekada XIX w.
podstawa prostokątna, na 4 lwich łapach; od frontu aplikacja ażurowa z motywem bukranionu i wici roślinnej ze wstęgami; na bokach pary wieńców laurowych (z prawej strony brak 1 wieńca); górny gzyms podstawy - z listwą moletowaną w motyw sznura; wyżej pomiędzy czterema gładkimi kolumnami zawieszony mechanizm; od frontu osłonięty tarczą emaliowaną z rzymskim podziałem godzinowym i arabskim minutowym; u dołu napis: „Audierne a Paris”; obramowanie tarczy moletowane z motywem perełek, listków lauru i plecionki; kolumny podpierają wysoki architraw, dekorowany od frontu nakładkami z palmetami, wicią roślinną i rozetkami; po bokach aplikacje z głową Merkurego pomiędzy parą rogów obfitości (pod głową Merkurego był jeszcze pierwotnie jakiś, brakujący obecnie, element - zapewne kaduceusz); poniżej tarczy ażurowy fartuch z parą kozłów podtrzymujących palmetkę; tylna część ich korpusów przemienia się w wolutową, akantową wić;
soczewka wahadła ażurowa, z maską solarną; mechanizm zegara z systemem bicia godzin i półgodzin;
brąz złocony ogniowo, emalia; wys. 39,3 cm, szer. 22,3 cm, głęb. 14 cm.
Francja, Paryż, mistrz Jean Louis Audierne, czynny od 1787; ok. 1813 Rue de la Ferronerie; 2 dekada XIX w.