Nr katalogowy: 814
Brosza z miniaturą - portretem królowej Polski Ludwiki Marii Gonzagi de Nevers
Polska, 2 poł. XVIII w.;
oprawa późniejsza, XVIII/XIX w.
owalna, z malowanym na kości popiersiem młodej kobiety, zwróconym 3/4 w lewo; wysokie czoło, twarz okolona wijącymi się jasnymi włosami opadającymi na ramiona; dekolt obnażony, na szyi sznur pereł; oprawa z lekko wypukłym szkiełkiem, kameryzowana drobnymi, fasetowanymi markazytami, zwieńczona ażurową kokardą; gwasz i akwarela na kości słoniowej; złoto, srebro, markazyty, szkło; miniatura - ca 2,6 x 2,2 cm; ramka 4,3 x 3 cm.
Polska, 2 poł. XVIII w.; oprawa późniejsza, XVIII/XIX w.
Portret księżniczki mantuańskiej Ludwiki Marii (1611-1667), późniejszej żony króla polskiego Władysława IV Wazy (1646), a po jego śmierci - jego brata Jana Kazimierza (1649). Miniatura powstała zapewne wg rysunku kredką Claude’a Mellana (1598-1688), znajdującego się w zbiorach Muzeum Chantilly, w Zamku Kondeuszy.