Nr katalogowy: 724
Pucharek ślubny zwany Jungfrauenbecher
srebro próby 800, waga 335 g.
Hanau, firma J.D. Schleissner Söhne, k. XIX w.
podwójny, w formie figurki kobiety w dzwonowatej spódnicy dekorowanej motywami ornamentu renesansowego, podtrzymującej w wyciągniętych nad głową rękach dwa dekoracyjne drążki ozdobione maszkaronami, do których zamocowane jest drugie, mniejsze, ruchome naczynie dekorowane ceownikami, wnętrza naczyń złocone;
srebro próby 800 (półksiężyc, korona, 800, znaki wytwórni); wys. 21,3 cm, szer. 10,5 cm, głęb. 9,5 cm; waga 335 g.
Naczynia tego typu były bardzo popularne na terenie Niemiec w okresie renesansu i baroku. Służyły do
wspólnego spełniania toastu przez parę nowożeńców. Produkowane współcześnie jako prezenty ślubne.