Nr katalogowy: 623
Komplet toaletowy ze szlakami ornamentu zygzaków i motywów roślinnych
Francja, Sarreguemines, fabryka fajansów
Utzschneider et Companie, 1 ćw. XX w.
składa się z niskiej, kolistej miski, cylindrycznego dzbanka na wodę z prosto łamanym uchem i 3-kątnym dziobkiem modelowanym przy krawędzi oraz dwu prostokątnych puszek z płaskimi pokrywami: mydelniczki i podłużnej puszki na szczotki(?). Wokół miski i brzegu dzbana szlak ornamentu z 3-dzielnym sercowym motywem plecionki z wpisaną gałązką goździków na granatowym tle; wokół wewnętrznej krawędzi dzbana i miski oraz brzegów obu puszek szlak niebieskożółtawo- różowego ornamentu zygzakowego; drobne przetarcia szkliwa;
fajans delikatny, druk barwny, szkliwo ołowiowo - boraksowe;
miska - wys. 13 cm, średn. 41,5 cm;
dzban - wys. 28,3 cm, średn. 16,5 cm;
mydelniczka - 4 x 12,3 x 10 cm;
puszka na szczotki - 4 x 22 x 9,5 cm;
sygn. drukiem, na misce i dzbanie druk barwny: niebieski kartusz z prostokątną ramką z napisem: BLIDAH, z podwieszonym szyldem - banderolą z napisem: SARREGUEMINES; powyżej kartusza banderola z literami: U. Cie., ponadto wyciski: 11 (dzban
0 i 1W (miska) oraz barwne litery: S S (miska) i O P (dzban; na puszkach druk czarny: Sarreguemines i naniesiony na napis monogram: DV, poniżej: FRANCE, barwne litery: R S (mydelniczka) i L P (puszka na szczotki).
Francja, Sarreguemines, fabryka fajansów Utzschneider et Companie, 1 ćw. XX w.