Nr katalogowy: 619
Filiżanka ze spodkiem, z miniaturami pejzażowymi i bukiecikami
Rosja (Ukraina), Wołokitino, manufaktura porcelany
Andrzeja Miklaszewskiego, lata 1839-1862.
niska, szeroko rozchylona filiżanka na stopce, z wysokim uszkiem, spodek płytki lekko miseczkowy, z lustrem wydzielonym obręczą; na froncie filiżanki wydzielona listwami miniatura pejzażowa z budynkiem, przy uszku - dwa barwne bukieciki. W czterech polach wokół kołnierza spodka dwie miniatury pejzażowe, jedna - z budynkiem, na przemian z dwiema kompozycjami kwiatowymi. Krawędzie i listwy wydzielające pola miniatur - złocone, złocenia przetarte;
porcelana, farby naszkliwne, złocenia;
filiżanka - wys. 6,8 cm (z uszkiem), średn. brzegu 11cm;
spodek - wys. 3 cm, średn. 16,2 cm;
sygn. na spodku wyciskiem: monogram A M otoczony owalną listwą z napisem:· MANUFACTURE· DE · WOLOKITIN.
Rosja (Ukraina), Wołokitino, manufaktura porcelany Andrzeja Miklaszewskiego, lata 1839-1862.
Interesujący wyrób wytwórni założonej przez Polaka , prowadzonej przez ceramików sprowadzonych z Francji , działającej krótko (1839-1862), wyróżniającej się dobrym poziomem technologicznym i bogatym asortymentem wyrobów; w dekoracji widoczne są inspiracje ówczesną porcelaną francuską i rosyjską.