Nr katalogowy: 606
Trzy małpki: trębacz, dudziarz i waltornista - figurki nawiązujące do Małpiej orkiestry
Niemcy, Ludwigsburg?, XX w.
figurki na rocaillowych cokolikach; małpka grająca na trąbce, w kwiecistym fraku i peruce, małpka w filetowym fraku, zielonych spodniach i czarnym trikornie, grająca na tubie oraz małpka w fioletowym fraku, szafirowych spodniach i czarnym kapeluszu, grająca na dudach;
porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys. 11 cm (trębacz i waltornista) oraz 10,8 cm (dudziarz);
sygn. kobaltem podszkl.: pod dwudzielną koroną zamkniętą splecione dwie odwrócone litery C oraz maleńkie R.
Niemcy, Ludwigsburg?, XX w.
Figurki odwołują się do modeli opracowanych w Miśni ok. 1753-1765 przez Johanna J. Kaendlera (1706-1775) i Petera Reinicke (1715-1768), wykonanych w serii 21 figurek małpek grających i śpiewających w dworskiej kapeli. Małpią orkiestrę naśladowano w wielu, wytwórniach porcelany, zwłaszcza niemieckich.