Nr katalogowy: 868
Zegar szafowy, podłogowy
mosiądz złocony, brąz złocony, macica perłowa,
szkło fazowane; wys. 224 cm, szer. 63 cm, głęb. 41 cm.
Niemcy, XIX/XX w.
cokół wysunięty przed lico trzonu, z łukowatym frontem; wewnątrz szafka o jednej półce, zamykana jednoskrzydłowymi drzwiczkami, zdobionymi intarsją inkrustowaną macicą perłową, z motywem rombu i owalnego wieńca kampanulowego; trzon oflankowany z obu boków parami kolumienek o bazach i głowicach ze złoconego mosiądzu; trzon od frontu osłonięty drzwiczkami, z szybą zakończoną u dołu łukowo i zdobioną malowanymi, złotymi motywami w duchu secesji geometrycznej, z wianuszkiem dzwonków; obramienie drzwiczek w dolnej partii trzonu z żyłkami, rombami inkrustowanymi macicą perłową i wachlarzykami w narożach; u góry drzwiczek poziomy szpros oddziela szybę osłaniającą tarczę zegara; tarcza kwadratowa, mosiężna, złocona, z grawerunkiem powtarzającym motywy rombu i wianka występujące na drzwiczkach cokołu; na tarczę nałożony srebrzony pierścień z cyframi arabskimi; wskazówki ażurowe; krótsza przypomina kształtem klucz wiolinowy; szafa zegara zwieńczona łukowatym szczytem cofniętym ku tylnej ścianie, dekorowanym wpisanymi w koło rombami, inkrustowanymi macicą perłową; mechanizm z naciągiem obciążnikowym o trzech wagach w mosiężnych puszkach z grawerowaną dekoracją floralną; zegar bije godziny i kwadranse; regulator wahadłowy; mosiężna, kolista soczewka wahadła z takim samym, grawerowanym zdobieniem, jak na tarczy; na tylnej ścianie częściowo zachowana papierowa nalepka transportowa z niemieckim napisem: „Br. Rosen (…) / Spedition - / Mobel Transport (…)”; drewno, okleina mahoniowa, wewnątrz czeczota orzechowa, intarsje różnymi gatunkami drewna owocowego;
mosiądz złocony, brąz złocony, macica perłowa, szkło fazowane; wys. 224 cm, szer. 63 cm, głęb. 41 cm.
Niemcy, XIX/XX w.
Interesujący obiekt, łączący cechy statecznego biedermeieru z lekkością geometrycznej dekoracji secesyjnej.
8 500 zł