Nr katalogowy: 843
Zegar kominkowy z figurą dziewczyny przy zdroju
brąz złocony; wys. 44,5 cm, szer. 31,7 cm, głęb. 15 cm.
Francja, Beaucourt, firma Japy Freres
(mechanizm), Belgia,Bruksela (obudowa); 3 ćw. XIX w.
obudowa z brązu złoconego; podstawa na planie prostokąta, z nóżkami w formie małżowinowych wolut; front podstawy i cokołu zdobiony reliefowo wicią roślinną i małżowinami; w pasie dolnym pośrodku motyw kaboszonu, wyżej dwie postacie kobiece podtrzymujące pusty kartusz; na bokach obudowy - ucha z motywami małżowinowo-chrząstkowymi; w zwieńczeniu skała ze zdrojem i postać dziewczęca w średniowiecznym stroju; w skałę wbudowany mechanizm zegara z paryskim systemem bicia godzin i półgodzin; na emaliowanej tarczy cyfry rzymskie i napis: „COTINY FT DE BRONZES / A BRUXELLES”; na płycie mechanizmu kolisty znak firmy „Japy / Freres” z napisem w otoku „MEDAILLE D’OR / BREVETES”;
Francja, Beaucourt, firma Japy Freres (mechanizm), Belgia,Bruksela (obudowa); 3 ćw. XIX w.