Nr katalogowy: 813
Zegarek kieszonkowy męski, z kalendarzem
srebro, mosiądz, emalia, szkło;
Warszawa, Franciszek Gugenmus (1740-1820); pocz. XIX w.
w pojedynczej, odkrytej, srebrnej kopercie; tarcza osłonięta wypukłym szkłem, biało emaliowana, z sygnaturą zegarmistrza, podziałem godzinowym rzymskim i minutowym arabskim; cyfry kalendarza - arabskie; mechanizm nakręcany kluczykiem, z ażurowym kokiem o motywach rocaille’u i akantu; na płycie mechanizmu ozdobny napis: „F[rancoi]s Gugenmus h[orlo]ger du Roy / AAL VARSOVIE”; kluczyk przydany, angielski;
srebro, mosiądz, emalia, szkło; średnica 6 cm, wys. z główką 7,5 cm, głęb. 2 cm.
Najbardziej znany przedstawiciel słynnego rodu zegarmistrzów warszawskich - syn Michała, ojciec Antoniego; tytuł mistrzowski w zawodzie zdobył w 1765; przez wiele lat był nadwornym zegarmistrzem króla Stanisława Augusta.