Nr katalogowy: 626
Wazon z dwiema scenami figuralnymi z samurajami, gejszami (?) i dostojnikami dworskimi
Japonia, Satsuma, 2 poł. XIX w. - pocz. XX w.
owoidalny, z krótką, szeroko rozchyloną szyjką; wokół brzuśca i szyjki barwna dekoracja w tonacji beżowo - zielonkawo- złotej, z dwiema miniaturami figuralnymi w scenerii pejzażowej w prostokątnych polach, oddzielonymi wąskimi pionowymi rezerwami z kwiatami irysów i glicynii oraz bogata dekoracja ornamentalno-roślinna wokół podstawy wazonu, szyjki i miniatur. Dwie sceny figuralne w prostokątnych rezerwach ze scenkami figuralnymi z postaciami samurajów, wyższych urzędników, książąt(?) i kobiet (gejsz?), w układzie z kulisowymi planami; przetarcia złoceń wokół krawędzi wazonu;
ceramika, szkliwo z krakelurą, farby wszkliwne i emaliowe- wypukłe, złocenia;
wys. 53,5 cm; nie sygnowany.