Nr katalogowy: 611
Flakon toaletowy z miniaturami budowli Paryża
Francja, Paryż, 1 poł. XIX w.
czworoboczny, o przekroju kwadratu o ściętych narożach, z krótką, srebrną szyjką i kulistym korkiem z wpustem; pomarańczowy, z dekoracją ornamentalną złoconą, z motywem rozet i palmet i imitacją kamieni szlachetnych (dwie ścianki i korek).Na dwu ściankach barwne weduty Paryża ze sztafażem, ujęte w złocone i grawerowane listwowe ramki:
1) Fontanna Niewiniątek, z zatkniętą flagą francuską, u dołu grawerowany na złotej listwie napis: Fontaine des
Innocen (…);
2) Brama św. Dionizego u wylotu ulicy St. Denis, z napisem grawerowanym na złoconej listwie u dołu: Porte S. Denis, przetarte i porysowane złocenia;
porcelana, farby naszkliwne (z imitacją dekoracji jubilerskiej), złocenia błyszczące i grawerowane, szyjka srebrna, ze znakami: C.J.M. 820S;
wys. 15,8 cm, podst. 6,3 x 6,3 cm; nie sygnowany.
Francja, Paryż, 1 poł. XIX w.
Interesujący ikonograficzne flakon toaletowy z widokami zabytków Paryża: renesansowej Fontanny Niewiniątek, przeniesionej na plac Jean du Bellay i bramy św. Dionizego, zbudowanej ku czci Ludwika XIV w formie łuku triumfalnego (na łuku widoczny napis: LUDOVICO MAGNO). Najpewniej wyrób którejś z paryskich „wytwórni uliczek”.