Nr katalogowy: 610
Żebracy z dzieckiem w drewnianym wozie
Niemcy, Turyngia, Volkstedt?, XIX/XX w.
grupa figuralna na płaskiej, prostokątnej podstawie o ściętych narożach i krawędzi obwiedzionej złotą obwódką: dwoje żebraków z drewnianym wózkiem, w którym na snopku siedzi mały chłopiec; przy dyszlu brodaty mężczyzna w czerwonej kapocie i zielonym kapeluszu, wsparty o kij, z osiołkiem obok;
za wozem idzie żebraczka w szarym kaftanie i chuście - czepcu, obok niej dwa psy; drobne ubytki (kwiatki na podstawie, krawędź wozu, kapelusz żebraka, kaftan żebraczki, snopek w wózku);
porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys. 16 cm, podstawa 27 x 14,5 cm; nie sygnowana.
Grupa odwołuje się do graficznych pierwowzorów Jacquesa Callota (1592-1635) przedstawiających scenki i postaci żebraków (seria: Capitano de Baroni, wyd. ok. 1622/23 w Paryżu). Cechuje ją dobry modelunek i duża inwencja kompozycji opartej na pojedynczych motywach z rycin Callota, charakterystyczna dla turyngskich wytwórni w Volkstedt.