Nr katalogowy: 608
Figurki czterech puttów - alegorie pór roku
Francja, Paryż, wytwórnia Edme
Samsona (zał. 1845), XX w.
cztery figurki nagich puttów, siedzące w rozmaitych pozach na 4-bocznych architektonicznych cokolikach o ściętych narożach:
1) Wiosna - chłopczyk z kwiecistą draperią i bukiecikiem w dłoni,
2) Lato - dziewczynka z zarzuconą na plecy różowo-zieloną peleryną, z sierpem w dłoni i snopkiem u boku,
3) Jesień - chłopiec w przepasce z winorośli, pijący z kielicha, z kiścią winogron w dłoni,
4) Zima - chłopiec z głową nakrytą podbitą fioletowo draperią spływającą na plecy i uda, grzejący dłonie nad ogniem płonącym w złotym kociołku na kolanach;
porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys. 13,2 cm, 15,8 cm, 13,5 cm i 13 cm;
sygn. (wszystkie figurki) kobaltem podszkl. z tyłu , u podstawy cokolików: skrzyżowane pionowo kreski, przekreślone poziomo na linii skrzyżowania, od spodu wyciski: S 6 lub S 2 (Jesień).
Francja, Paryż, wytwórnia Edme Samsona (zał. 1845), XX w.
Figurki znanej paryskiej wytwórni, działającej do lat 70.XX w., specjalizującej się w naśladownictwie i pastiszach znanych europejskich manufaktur i ceramiki dalekowschodniej; sygnatury przypominają markę miśnieńską.