Nr katalogowy: 841
Puzdro - oprawa introligatorska na pamiątkową księgę, dokument lub uroczysty adres
Niemcy, Berlin, firma złotnicza
„SY und WAGNER” (czynna 1859 - 1933);
lata 90. XIX w.
prostokątne, z drewna i skóry, bogato zdobione srebrnymi aplikacjami, kameryzowane; od spodu 4 spłaszczone, kuliste nóżki z brązu; boki profilowane, pokryte skórą, z pasami tłoczonego i złoconego ornamentu laurowego i kwiatowego; wierzch otwierany dwuskrzydłowo; pośrodku owalny, srebrny kartusz ze złoconym monogramem wiązanym „TLSJ” na kobaltowej emalii, podtrzymywany od góry przez skrzydlatego amorka; po bokach para puttów - jedno z wieńcem laurowym, drugie z gałązką palmową i trąbką, personifikujące Zwycięstwo i Sławę; wokoło wić laurowa, różana, akantowa i girlandy z dzwonków;
bordiura z jasnobrązowej skóry tłoczonej w gałązki różane i akantowe; w narożach 4 koliste, emaliowane kobaltem nakładki symbolizujące architekturę, handel, budowę mostów i kolei; osiowo - na listwie przymykowej dwu skrzydeł wieka - u góry i u dołu - głowy lwów z antabkami; na brzegu okucia u dołu sygnatura: „SY & WAGNER BERLIN” oraz cechy probiercze niemieckie, obowiązujące po 1888 - księżyc, korona, 800;
drewno, tektura, skóra tłoczona, srebro pr. 800, częściowo złocone, emalia, ametysty; wnętrze wyłożone jedwabną morą w kolorze ecru;
8,5 x 54 x 43,2 cm. (Brak jednego elementu poniżej monogramu oraz dwóch kamieni).
Niemcy, Berlin, firma złotnicza „SY & WAGNER” (czynna 1859 - 1933); lata 90. XIX w.