Nr katalogowy: 831
Zegar ścienny, typu kartel, neoempirowy
drewno złocone, snycerka, mosiądz, szkło;
Szwecja, Sztokholm, firma Fritz Gelhaar, pocz. XX w.
obudowa drewniana; mechanizm w cylindrycznej puszce zdobnej laurowym wieńcem ze wstęgą; tarcza z blachy emaliowanej kremowo, osłonięta wypukłym szkłem w mosiężnym obramieniu, z arabskim podziałem godzinowym i minutowym oraz napisem: „Fritz Gelhaar / Stockholm”; po bokach tarczy - figury skrzydlatych sfinksów; poniżej konsola zdobiona gzymsem z wolim oczkiem oraz motywem rozet i palmet; u dołu - stylizowana koncha i festony z draperii pomiędzy kanelowanymi pilastrami; w zwieńczeniu zegara - ażurowa kokarda; w załączeniu ozdobny, mosiężny klucz;
drewno złocone, snycerka, mosiądz, szkło; wys. 62 cm, szer. 46 cm, głęb. 13 cm.