Nr katalogowy: 622
Kufel rezerwisty, tzw. Rezervistenkrug
porcelana, farby naszkliwne, złocenia; cynowa oprawa;
wys. 28,3 cm.
Niemcy, XIX/XX w. (lata 1898-1900).
cylindryczny, lekko koniczny, z cynową pokrywą z dekoracją reliefową (Krzyż Żelazny, panoplia militarne), zwieńczoną figurką wznoszącego toast żołnierza i dźwigienką pokrywy z lwem heraldycznym. Wokół krawędzi pokrywy napis: Zur Erinnerung an meine Dienstzeit in Metz ( ku wspomnieniu mojej służby wojskowej w Metzu). Na brzuścu od frontu tarcza z herbem 5-dzielnym pod koroną, podtrzymywana przez dwa lwy heraldyczne oraz fioletowa banderola z napisem: An Treue Fest! , powyżej napis: Gott segne Bayern!/ Parolo Heimat; herb ujęty w dwie reliefowe, malowane barwnie gałązki chabrów i malowane z boków scenki wojskowe z odręcznymi czarnymi opisami oraz inskrypcją objaśniającą ze skrótami miejsce i lata służby w Metzu: And. a. m. Dienstzeit/ b.d.11.Comp.Kgl. beyr./ 8. Inftr. Regt. Metz 1898 - 1900. Wokół górnej krawędzi kufla napis: Wir standen an dem Moselstrand zum Schutz fu¨r das Vaterland (Staliśmy nad brzegiem[na plaży] Mozeli ku ochronie naszej Ojczyzny); przetarte złocenia;
porcelana, farby naszkliwne, złocenia; cynowa oprawa; wys. 28,3 cm.