Dwa albumy z fotografiami rodziny Tołłoczków
1/ Album pokryty brązową skórą;
2/ Album pokryty skórą zielonawą,
zamszową, tłoczoną
1/ Album pokryty brązową skórą; na okładce mosiężna, reliefowa aplikacja z wyobrażeniem panny broniącej się przed strzałami Amora; wewnątrz 15 kart ze zdjęciami w formacie gabinetowym i wizytowym (65 sztuk), z różnych atelier fotograficznych, m. in. warszawskich: Kostka i Mulert, S. Trzciński, J. Mieczkowski, J. Golcz, J. Jankowski, „Helios”; a także: Rachalewski - Kielce-Busko, P. Hildebrandt - Katowice, Hugo Schreinzer - Bielsko-Biała, W. Jankowski - Płock, , A. Kaszubski - Rypin, Dobrowolski - Łuck, Alperm - Ciechocinek i in.
drewno, tektura, skóra, okucia mosiężne, wyklejka papierowa z wzorem mory; brzegi kart złocone; 27 x 21 x 7 cm. Lata 90. XIX w.
2/ Album pokryty skórą zielonawą, zamszową, tłoczoną w motyw nieregularnej kraty; na wierzchu nakładka w duchu secesji geometrycznej, z cyny srebrzonej, ze ślepym kartuszem ujętym listkami lauru; wewnątrz 15 kart ze zdjęciami w formacie gabinetowym i wizytowym (55 sztuk), z różnych atelier fotograficznych, m. in. warszawskich: „Rembrandt”, Józef Stumann, Jan Idzikowski, M. Nowaczyńska; ponadto wrocławskich - Marie Műller, O. Hőnsch, „Carmen”, a także: Tadeusz Jabłoński - Kraków, P. Grodzicki - Radom, Iliwicki - Mińsk, N. Tyraspolski - Chersoń, Horodecki - Carskie Sioło, L. Wirszykowski - Ryga i in. drewno, tektura, zamsz, okucia z cyny srebrzonej, klamra mosiężna, wyklejka papierowa z wzorem mory, brzegi kart srebrzone;
32,5 x 18,5 x 6,5 cm. Pocz. XX w.
Rodzina Tołłoczków herbu Pobóg, z rodowodem wywiedzionym od XIV w., rozproszona po całym terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego, zamieszkiwała głównie ziemie powiatu grodzieńskiego, a także tereny Żmudzi. Albumy należały do rodzeństwa: Heleny Wyganowskiej, z d. Tołłoczko (1909-2009) i Zbigniewa Tołłoczko.
Ich rodzicami byli: Karol Tołłoczko (1887-1952) i Aleksandra Marta z d. Thoma (ur. 1886).