Nr katalogowy: 904
Zegar szafowo-podłogowy w stylu art deco
konstrukcja - mahoń, fornir - palisander, intarsje - jawor,
198,3 x 61 x 37,5 cm.
Francja, firma La Vedette, 20. / 30. XX w.
masywny, z szeroką szafką, zamykaną w górnej partii jednym skrzydłem, a u dołu dwuskrzydłowymi drzwiczkami, wspartą na platformie i czterech esowatych nóżkach. Szafka na frontowych narożach ujęta półkolumnami. Dolne drzwiczki ozdobione intarsjowanymi gałązkami kwiatowymi tworzącymi u dołu woluty. Okucie zamka mosiężne w formie klamry ozdobione lirą. Kolumny u dołu ujęte mosiężnymi przewiązkami, a platforma na górnej krawędzi pośrodku dwoma esownicami. Tarcza kwadratowa z arabskimi cyframi, nazwą firmy u góry Vedette i napisem u dołu Made in France/ Production Francoise. Mechanizm kwadransowy bijący godziny, półgodziny i kwadranse, z 10 strunowym gongiem;
konstrukcja - mahoń, fornir - palisander, intarsje - jawor, 198,3 x 61 x 37,5 cm.
Firma La Vedette a` Saverne działająca na terenie Alzacji we Francji od 1926 roku, produkowała różnego typu zegary: stojące, wiszące, małe i duże. Po 1935 roku całą nazwę zapisywano dużymi literami. Masywna meblowa obudowa zegara wykonana w stylu francuskiego art deco, w formie i dekoracji ewidentnie inspirowana klasycyzmem i empirem pocz. XIX w., tak modnymi stylami w tym kraju. Fornirowana egzotycznymi jednocześnie kosztownym palisandrem, jedną z ulubionych
oklein tego okresu. Ozdobiona wyrafinowaną i delikatną intarsją oraz subtelnymi dizajnerskimi okuciami. Mechanizm z systemem bicia kwadransów, z dziesięciostrunowym gongiem typowy dla wyrobów tej francuskiej firmy.
6 500 zł