Nr katalogowy: 841
Żyrandol 6-świecowy, w manierze II Cesarstwa, zelektryfikowany
brąz złocony i patynowany, wys. ca 73 cm;
Europa Zachodnia, 4 ćw. XIX w.
(zelektryfikowany w XX w.).
korpus w kształcie wielopłatkowej rozety palmetowej, z szyszką w centrum; do krawędzi rozety przymocowane sześć ramion w formie rogów zdobionych wypustkami z akantowych wolut z rozetkami; zakończenia z hermami kobiecymi - sfinksami o rozpostartych skrzydłach; na ich głowach umieszczone talerzyki z palmetowymi tulejami (obecnie z oprawkami żarówek imitującymi świece); trzon żyrandola z pełnoplastycznym , egiptyzującym przedstawieniem trzech stojących postaci żeńskich, zwróconych ku sobie plecami; nad ich głowami talerzyk z wywiniętą moletowaną krawędzią, stanowiący podstawę spiralnie skręconej kolumienki zakończonej szpiczastą szyszką; zawieszenie na 3 łańcuchach z ażurowymi ogniwami akantowo-rozetowymi; u góry baldaszek - płytka misa, od spodu kanelowana, z rozetą i gałką w centrum; na brzegach misy - 9 ozdobnych elementów wolutowych, z akantem i rozetkami;
brąz złocony i patynowany (niektóre partie współcześnie powleczone złotą farbą); wys. ca 73 cm, rozpiętość ramion ca 56 cm.
Europa Zachodnia, 4 ćw. XIX w. (zelektryfikowany w XX w.).