Nr katalogowy: 617
Patera deserowa z parą wieśniaków (ogrodników)
Niemcy, Plaue, Von Schierholz’sche
Porzellanmanufaktur Plaue GmbH,
pocz. XX w. (XIX/XX w.?).
płytka okrągła paterka z bolcem nakładanym na wysoki trzon w formie pnia, na okrągłej podstawie, z parą ogrodników; paterka o wycinanych ażurowych bokach z listwową plecionką; z barwną kompozycją kwiatową w dnie ( irys, mak, ostróżka, niezapominajki i narcyz); przy trzonie - pniu stojący bosa dziewczyna z kwadratowym wiklinowym koszem i młodzieniec krojący kromkę z bochna chleba; u stóp wieśniaka okrągły koszyk wiklinowy z pokrywą; wokół zewnętrznych ścianek patery, wzdłuż trzonu i wokół podstawy - plastyczne gałązki kremowych i różowych róż; wokół bębnowej podstawy reliefowy, złocony ornament podobny do meandra;
drobne ubytki dekoracji plastycznej (gałązek i kwiatów róż);
porcelana, farby naszkliwne, druk barwny, złocenia; wys. 27,5 cm, średn. podstawy 12,5 cm;
sygn. kobaltem podszkl. druk o kropkowanym konturze: pod koroną trójdzielną tarcza z trzema listkami dębu, wycisk:
pod koroną trójdzielną tarcza z trzema listkami dębu i napis: Schierholz poniżej, wyciski: 1287, 5
Niemcy, Plaue, Von Schierholz’sche Porzellanmanufaktur Plaue GmbH, pocz. XX w. (XIX/XX w.?).