Nr katalogowy: 916
Toaletka klasycyzująca
czeczota tujowa, róża, mahoń; 136 x 97,5 x 55 cm.
Europa Zachodnia, Francja (?), ok. poł. XX w.
w formie stolika o fasolkowatym kształcie blatu, z szufladką w oskrzynieniu, wspartego na czterech toczonych, zbieżnych nóżkach, z lustrem w owalnej ramie ujętej esowatymi mosiężnymi, złoconymi wspornikami, zwieńczonym lampą dwuramienną ze szklanymi różowymi kloszami;
Toaletka o formie nawiązującej do klasycyzmu i francuskiego art deco. Meble stylowe o nowoczesnych formach stały się modne w po 1935 r., uważane za luksusowe i jednocześnie tradycyjne w przeciwieństwie do mebli modernistycznych, chętnie kupowane do willi miejskich (po konserwacji).