Nr katalogowy: 913
Para foteli klasycystycznych
orzech; 89,3 x 62 x 51 cm.
Włochy, Turyn, koniec XIX w.
o prostych oparciach, zwieńczonych faliście, a na bokach wybrzuszonych i zaopatrzonych w prostokątne, wywinięte u góry zauszniki, tapicerowane, z profilowanymi, rzeźbionymi ramiakami z pozłacanymi ornamentami, wsparte na czterech toczonych, kanelowanych i zbieżnych nóżkach. Na spodzie siedzenia, na surówce wybite owalne stemple - najprawdopodobniej magazynu sprzedającego te meble - z mało czytelna nazwą i miejscowością „…. TORINO via Genova”(?);
orzech; 89,3 x 62 x 51 cm.
Włochy, Turyn, koniec XIX w.
Fotele bogato rzeźbione i złocone; typowo włoskie z charakterystycznymi zausznikami, w wersji bez nich wykonywane często na pocz. XX wieku w Europie Środkowej. Znanych jest wiele podobnych wyrobów z centralnej Polski, co świadczy o popularności tego rodzaju mebli ozdobionych rzeźbionymi ornamentami klasycystycznymi, tj. liście, cekiny, wieńce.