Nr katalogowy: 906
Stolik do robótek w stylu Ludwika Filipa
konstrukcja - brzoza, sosna; fornir - mahoń;
intarsje - jawor; 77,2 x 47,5 x 40 cm.
Europa Środkowa, 2 poł. XIX w.
prostokątny, zaokrąglony na narożach, z odkładanym blatem, z szufladką w oskrzynieniu, wsparty na podnóżu z toczonych tralek. Całość fornirowana, powierzchnie na krawędziach ujęte intarsjowaną żyłką, podziały wnętrza z jasnymi półwałkami na krawędziach i kościanymi knopikami. Front imituje podział na dwie szufladki. Po odłożeniu blatu wnętrze oskrzynienia podzielone licznymi przegródkami, w których wyjmowane pojemniki, piórnik, igielnik. Podnóże w formie dwóch podpór na bokach, zbudowanych z tralek połączonych owalami, u dołu zaś rozwidlonych w faliste dwójnogi, spiętych łączynami, u dołu
prostą, zaś pośrodku wysokości łączyną z okrągłym pojemnikiem;
konstrukcja - brzoza, sosna; fornir - mahoń; intarsje - jawor;
77,2 x 47,5 x 40 cm.
Mebel pomocniczy, służący do przechowywania robótek i przyborów do szycia, o eklektycznej formie z dekoracyjnym podnóżem. Wnętrze z licznymi podziałami i pojemnikami.