Nr katalogowy: 820
Ikona rodzinna - „ czteroczestnik”, w kiocie
tempera na desce, 34,5 x 30,5 cm;
Rosja, 2 poł. XIX w.
pole obrazu podzielone na 4 kwatery; oś stanowi wyobrażenie Chrystusa na krzyżu; z lewej u góry - wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem i postacią klęczącego Anioła nad Jej ramieniem; z prawej u góry - Matka Boska „Skarbiaszcza”; u dołu z lewej - wyobrażenie św. Mikołaja; nad jego ramionami -Maria i Chrystus; w kwaterze u dołu z prawej - zwrócone ku krzyżowi postacie Świętych; ikona ujęta snycersko zdobioną i złoconą ramą z listew o motywie sznura oraz ażurowej plecionki z wicią roślinną; w arkadowym zwieńczeniu plastyczne wyobrażenie Ducha Świętego w postaci Gołębicy; głęboka szafka kiotu zamknięta łukowo, z oszklonymi drzwiczkami;
tempera na desce, 34,5 x 30,5 cm; rama - drewno lipowe, złocenie płatkowe; kiot - drewno sosnowe, okleina orzechowa, szkło, 73,5 x 53,5 x 12 cm.
Rosja, 2 poł. XIX w.
Ikony tego typu „pisane” były na zamówienie indywidualne; zawierały treści ikonograficzne według życzenia danej rodziny.