Nr katalogowy: 617
Naczynie (terryna?)
fajans, szkliwo cynowe o zielonkawo - błękitnym
zabarwieniu i z krakelurą;
Holandia, Delft, XVIII w.
z uchwytami i pokrywą, z dekoracją w stylu dalekowschodnim, cylindryczny niski pojemnik z uchwytami z boków i płaską nakrywą z guzikowym uchwytem;
wokół brzuśca i na wierzchu pokrywy dekoracja błękitem kobaltu w typie dalekowschodnim, z motywem siedzącej pary Chińczyków w pejzażu - scenerii parkowej, powtórzona dwukrotnie na czaszy wg patronu, z motywem Chińczyka i Chinki w scenerii parkowej z pędem bambusa; krakelura i odpryski na uchwytach i wokół górnej krawędzi, pokrywa klejona, z wyszczerbieniami i ubytkami wewnątrz;
fajans, szkliwo cynowe o zielonkawo - błękitnym zabarwieniu i z krakelurą; wys. 19,5 cm; średn. 29 cm, szer. (z uchami) ok. 34 cm;
sygn. od spodu pokrywy i na dnie : szkicowe duże Z i 2 (?).
Holandia, Delft, XVIII w.
Naczynie przypomina formą cukiernice, wykonywane w ośrodku w Delft od końca XVII stulecia, jednak znacznie większe wymiary wskazują na inną funkcję;
niestaranna, swobodna dekoracja wg szablonu i sygnatury wskazują XVIII wiek.