Nr katalogowy: 610
Duża patera deserowa z trzonem - nimfą - dekoracja środka stołu
porcelana, farby naszkliwne, złocenia;
Berlin, Królewska Manufaktura Porcelany
(KPM), XIX/XX w.
wysoki rzeźbiarski trzon z postacią bosej kobiety na kolistej podstawie z wyodrębnionymi rocaillowymi nóżkami, dźwigającej na uniesionych ramionach koszyk; ubrana w długą luźną tunikę żółto- ceglastą, z kwiatem w dłoni, obok biegnące dziecko w kwiecistej koszulce, z bukiecikiem w uniesionej dłoni.
Ażurowa patera w formie owalnego koszyka o falistej krawędzi, wycinanego w szachownicę z plecionki, z plastycznymi gałązkami kwiatków, dwoma kartuszami z barwnymi kompozycjami kwiatowymi i barwną dekoracja kwiatową wewnątrz; porcelana, farby naszkliwne, złocenia; montowana z trzech części (koszyk, trzon, podstawa) na metalowym trzpieniu; wys. 45 cm; sygn. kobaltem podszkl. berło, wyciski: h, dwie kropeczki z przecinkiem.
Berlin, Królewska Manufaktura Porcelany (KPM), XIX/XX w.
Według modelu koszyka na owoce z dekoracji środka stołu (Plat de menage) w serwisie z motywem Purpurfliegenden Kindern (fruwających czerwonych puttów), zaprojektowanym ok. 1769/70 r. dla Fryderyka II do pałacu w Sanssouci, z dekoracją rzeźbiarską proj. Friedricha Eliasa Meyera (1723-1785).