Nr katalogowy: 608
Serwis do kawy z motywem reliefowych ryb
Katowice, wytwórnia „Steatyt” Zygmunta Buksowicza,
lata 60. / 70. XX w.
składa się z dzbanka z pokrywką, cukiernicy z pokrywką, mlecznika i 6 małych filiżanek ze spodkami. Naczynia o nieregularnych formach, o 3-ściennych brzuścach, łamanych ostro uchwytach i spodkach o wykroju trójkątnym (wycinka koła); wnętrza filiżanek złocone, powierzchnia naczyń z regularną siatką drobnego wklęsłego żłobkowania i reliefową dekoracją motywem pomarańczowych, opalizujących ryb-welonów i drobnych rybek w kolorze połyskliwej miedzi i czerni. Uchwyty i uszka malowane w kolorze połyskliwej ciemnej miedzi;
porcelana, farby opalizujące - lustrowi (m.in. lustr miedzi), złocenia;
dzbanek - wys. 20 cm,
cukiernica - wys. 11 cm, szer. 16 cm,
mlecznik - wys. 11,6 cm,
filiżanki - wys. 5 cm, szer. 10 cm,
spodki - wys. 1,2 cm, 13,8 x 10,5 cm;
sygn. drukiem ciemnoszarym: wazon z literami ZB wpisanymi w brzusiec i gałązkowymi uchwytami, powyżej: AE STEATYT AE poniżej: KATOWICE.
Katowice, wytwórnia „Steatyt” Zygmunta Buksowicza, lata 60. / 70. XX w.
Zespół deserowy o niefunkcjonalnych formach, charakterystycznych dla działającej w Katowicach od 1947 roku wytwórni wyrobów ceramicznych i porcelany użytkowej, założonej i prowadzonej przez Zygmunta Buksowicza. Ta jedyna bodajże w Polsce Ludowej prywata firma, nie ograniczana zatwierdzanym odgórnie wzornictwem, balansowała często na granicy „sztuki szczęścia”.