Nr katalogowy: 856
Makimono
drążki jiku - drewniane; dł. 368 cm, szer. 28 cm.
Japonia, XIX/XX w.
poziomy zwój z malowidłem wyobrażającym rozległy krajobraz z drzewami, jeziorem i licznymi gatunkami ptaków (pawie, czaple, żurawie, kaczki, bażanty, orły, gołębie etc.); z obu stron przy zakończeniach zwoju - napisy ideogramowe: z lewej dłuższy tekst mniejszymi znakami, z prawej - 3 duże znaki wykonane czarnym tuszem oraz dwie czerwone pieczęcie sygnaturowe - owalna i kwadratowa;
środek z malowidłem: jedwab naklejony na papier, tusz, farby wodne; zakończenia z 2 warstw tkaniny wzorzystej wzmocnione od wewnątrz warstwą papieru;
Japonia, XIX/XX w.